[:md]

Naţionala de fotbal a Moldovei a remizat, scor 1-1, în meciul amical disputat pe teren propriu cu selecţionata Andorrei.

Oaspeţii au început curajos partida şi deja în minutul 16 au reuşit deschiderea scorului prin căpitanul Oscar Sonejee.

Acest gol i-a mobilizat pe tricolori, care imediat au luat cu asalt poarta Andorrei. După câteva ocazii ratate, spre final de primă repriză a venit golul egalizator înscris de Alexandru Dedov.

În partea secundă, Moldova a căutat cu disperare victoria, însă Andorra s-a apărat exemplar şi a obţinut primul rezultat pozitiv după o serie de 9 înfrângeri consecutiv.

În acelaşi timp, Andorra, considerată una dintre cele mai slabe reprezentative din lume, a marcat după o pauză de 2 ani, ultima dată tot într-un meci amical cu Moldova.

A fost ultimul test de pregătire pentru Moldova în vederea meciului din 6 septembrie cu Anglia din preliminariile Campionatului Mondial 2014.