[:md]

 

Consiliul antidiscriminare a emis astăzi două decizii pe marginea unui caz de discriminare a unei eleve de la Liceul Profesional nr 1 din Capitală, potrivit Adevarul.md.

Conform consiliului, tânăra orfană şi cu grad de invaliditate a fost hărţuită şi intimidată de administraţia instituţiei.

Eleva Valentina Ursu şi-a depus actele la Liceul Profesional nr. 1 din sectorul Buiucani din Capitală în 2012, la specialitatea recepţioner la hotel. Directoarea instituţiei însă nu a dorit să o accepte, auzind ca este cu dizabilităţi.

 „Directoarea a zis mamei că eu sunt bolnavă psihic şi ea nu mă primeşte“ a explicat consiliului Valentina Ursu.

Fata a fost trimisă de directoare şi sora medicală la policlinică pentru consultaţie la neuropatolog. În cele din urmă, Valentina a fost înmatriculată, dar cu greu i s-a dat loc în cămin.

Chiar şi acolo, cele cinci fete cu care stătea în cameră, o batjocoreau şi chiar o băteau. Pe numele Liceului Profesional nr.1  şi a directorului instituţiei Viorica Dobândă, Consiliul pentru prevenirea şi eliminarea discriminării a întocmit un proces-verbal privind comiterea discriminării la oferirea accesului la instituţiile de învăţământ de orice tip şi nivel.

 Le cererea Consiliului, liceul trebuie să o repună în drepturi pe Valentina Ursu pentru a fi restabilită la studii, unde să îi fie asigurate măsurile de acomodare şi cazare.

Directoarea liceului, Viorica Dobândă, va fi amendată cu 7.000 de lei. 

ПОДЕЛИТЬСЯ