[:md]
După ce deputaţii au amânat examinarea acestuia în repetate rânduri, proiectului de lege care prevede reducerea TVA în agricultură de la 20% la 8% a fost votat ieri în plenul Parlamentului, în prima lectură, potrivit Eco.md.
Astfel, va fi redusă TVA la producţia din fitotehnie şi horticultură în formă naturală şi producţia din zootehnie în formă naturală, masă vie şi sacrificată, produsă şi livrată pe teritoriul ţării, precum şi la zahărul din sfeclă de zahăr importat şi/sau livrat pe teritoriul ţării.
Precizăm că autorităţile au introdus TVA de 20 la sută, cu restituirea ulterioară a 12%, la 1 ianuarie curent, la recomandările experţilor Fondului Monetar Internaţional (FMI), în cadrul Programului de finanțare, încheiat în 2010.
Autorităţile motivau atunci majorarea TVA pentru fermieri prin faptul că astfel vor fi eliminate firmele fantomă din agricultură şi va exista un control mai riguros asupra economiei informale. Cu toate acestea, decizia a stârnit nemulţumirea fermierilor care acuzau autorităţile de întârzieri la restituirea celor 12%. Recent, aceştia ameninţau cu proteste în masă dacă nu vor reveni la TVA-ul de 8%.
Acum, în nota informativă a proiectului care prevede reducerea TVA la 8%, guvernanţii au întors macazul şi spun că mecanismul actual de aplicare a TVA cu restituirea ulterioară a 60% din valoarea taxei duce la un tratament inechitabil a agenţilor economici, generează nemulţumiri şi nu stimulează investiţiile în agricultură.
Opoziţia şi experţii sunt de părere că proiectul în sine are un substrat populist, iar FMI nu dă semnale că şi-ar putea schimba atitudinea faţă de disciplina fiscală, dând de înţeles că instituţia nu va face o abatere de la principiile sale care prevăd achitarea de către toţi agenţii economici a unei taxe uniforme pe valoare adăugată.
De cealaltă parte, preşedintele Comisiei Economiei, Buget şi Finanţe, Veaceslav Ioniţa a dat asigurări, după întâlnirea de joia trecută cu experţii FMI veniţi la Chişinău, că FMI nu va insista pe acest aspect şi că hotărârea va aparţine în exclusivitate deputaţilor.
Sursa: Eco.md




