[:md]
Liderul Partidului Socialiștilor Igor Dodon în cadrul demonstrației cu prilejul Zilei Muncii, și-a exprimat regretele că memorandumul Kozak nu a fost semnat în 2003, astfel a catalogat acest lucru ca una din cele mai mari greșale din istoria Moldovei, informează Actualități.md.
“Societatea moldovenească și Moldova este împrăștiată. Țara poate să piardă stînga Nistrului. Una din cele mai mari greșale din mersul istoric a țării, a fost refuzul de a semna memorandumul Kozak în 2003. Dacă era semnat acel document astăzi noi trăiam într-o țară unitară, ca un neam unit cu obiective commune de dezvoltare” a declarat socialistul Igor Dodon.
Totodată socialiștii și-au exprimat siguranța că federalizarea statului este întrebarea care trebuie luată în considerație pentru a soluționa conflictul nistrean și de a uni ambele maluri ale Nistrului, pentru a constitui un stat puternic.
“Astăzi încă nu este tîrziu de a lua o decizie la acest subiect odată și pentru totdeauna. Noi socialiștii optăm pentru federalizarea Republicii Moldova, ca unica soluție pentru unirea ambelor maluri ale Nistrului. Tot ce s-a propus anterior cu regret nu a folosit la nimic. Ideea de federalizare este privită pozitiv cît la Vest atîta și la Est”, a precizat liderul socialist.
Mitingul de Întîi Mai organizat de socialiști a trecut sub lozinca “Moldova pentru Uniunea Vamală”, unde s-au adunat peste 13.000 de oameni.




