[:md]
Astăzi, 7 iulie, membri ai Partidului Socialiștilor, precum și activiștii din „Garda Tînără”, au organizat un protest împotriva deciziei CCA de a interzice retransmisia canalului "Rossia 24" în Republica Moldova, informează Actualități.md.
Protestatarii și-au exprimat indignarea și îngrijorarea cu privire la decizia Consiliului Coordonator al Audiovizualului (CCA) pentru a opri retransmisia în Republica Moldova a postul de televiziune rus "Rossia-24" pînă la 1 ianuarie 2015 și au scandat:„Demisia Pocaznoi! Nu cenzurii! Rușine Pocaznoi, Libertatea presei!”.
Socialiștii cred că o astfel de decizie CCA nu se datorează motivelor declarate dar este luată la ordinul politicienilor.
„Autorităților "noastre" europene ", nu le place acest canal, și dacă lor nu le place atunci el ar trebui să fie închis. Aceasta este adevărata față a guvernului democratic. Deja este aproape sfîrșitul acestei guvernări, anti-democratice și anti-popor. Cerem pluralism, cerem să se întoarcă postul de televiziune "Rossia 24", cerem demisia lui Pocaznoi”, a declarat deputatul socialist Ion Ceban.
Membri PSRM sunt indignați de acest fapt fără precedent, de privarea poporului multinațional din Republica Moldova de a-și exercita libera alegere în obținerea de informații.
Pluralismul de opinie la noi în țară este un drept care ne aparține prin Constituție! Raportul pe care la prezentat CCA privind sistarea canalului Rossia 24 conține pure aberații. Noi am citit acest raport, și aceasta decizie este luată total opus normelor democratice și drepturilor cetățenilor RM. Este clar că această decizie este luată la comanda unor oameni din guvernarea actuală, însă dacă sunt atît de europeni ei ar trebui sa permită canalelor presei să-și spună liber părerea chiar dacă aceasta este contradictorie opiniilor autorităților”, a menționat avocatul PSRM, Victor Poleacov.
„Ceea ce se întîmplă în țara noastră, nici nu poate fi explicat. Canalul "Rossia 24" a fost închis în condiții obscure. Nimeni încă nu poate explica de ce a fost făcut acest lucru? Totodată nu se explica de ce aceste decizii apar doar într-o singură direcție, în ceea ce privește canalurile de retransmisie a știrilor din Rusia? Ar trebui să vă fie rușine de ceea ce face-ți!”, a declarat membrul consiliului republican al Partidului Socialiștilor din RM, Nikita Țurcan.
Socialiștii au cerut de urgență întoarcerea canalului "Rossia 24", precum și demisia imediată a președintelui CCA Marian Pocaznoi.
„Noi am ieșit astăzi ca să demostrăm că autoritățile nu respectă valorile democratice și drepturile cetățenilor din țară. Ce vor privi și de unde se vor informa cetățenii moldoveni vorbitori de limbă rusă dacă le-a fost închisă sursa de informare?
Pe aceasta clădire este arborat drapelul UE, Europa promovează libertatea presei, libertatea de exprimare, aceste valori la noi în țară sunt doar declarative, pentru că autoritățile de la noi promovează cenzura și nu democrația. Aceasta guvernare este una antidemocratică, anterior au fost suspendată activitatea canalelor "Nit" și "AccenTV", mai apoi s-a încercat închiderea "JurnalTV", astăzi s-a închis "Rossia 24". Putem spune oare că această instituție nu este angajată politic? Desigur că nu, CCA efectuează toate ordinele la comanda politicienilor de la guvernare. Dar socialiștii împreună cu cetățenii Republicii Moldova nu se vor da bătuți. În cazul în care nu se va lua atitudine la acțiunea de azi, mîine în mai multe raioane ale țării vor avea loc proteste pașnice în masă, unde se vor strînge mii de oameni pentru a cere îîntoarcerea canalului dorit, și totodată demisia lui Pocaznoi!” a menționat secretarul executiv al PSRM, Vlad Bătrîncea.
Actualiăți.md reamintește că la 4 iulie Consiliul Coordonator al Audiovizualului (CCA) a emis un decret prin care interzice retransmisia în Moldova a postului de televiziune rus "Rossia 24".