[:md]

 

Un tînăr originar din satul Vadul lui Isac, raionul Cahul, a fost depistat de către medici că este infectat cu Antrax, relatează Actualități.md.

Potrivit informațiilor de la Centrul Național de Sănătate Publică, după ce ieri a fost desfășurată ancheta epidemiologică de către echipa medicală, pacientul a fost suspectat că este infectat.

Ulterior tînărul a fost internat la Spitalul de Boli Infecțioase „Toma Ciorbă” din capitală. Acum bărbatul urmează tratamentul corespunzător, starea lui de moment fiind stabilă.

Adolescentul cu vîrsta de 20 de ani lucra angajat la firma de bovine din satul Vadul lui Isac, Cahul.

Actualități.md amintește că ieri în aceeași regiune cinci persoane au fost izolate în urma confirmării medicilor că aceștia sunt infectați cu boala Antrax.

Notă Actualități.md

Antraxul este o boală extrem de gravă provocată de bacteria Bacillus anthracis. De obicei, afecţiunea apare la vaci, cai, oi şi capre. Antraxul se poate transmite la oameni doar în cazul consumului de alimente contaminate sau prin inhalarea sporilor din aer.

Există patru tipuri de infectare cu această maladie. Acestea sunt antraxul cutanat, care se manifestă pe suprafaţa pielii prin erupţii cutanate, antraxul gastrointestinal şi orofaringian, determinat de ingestia alimentelor contaminate, şi antraxul respirator, provocat de inhalarea sporilor.

Cel mai periculos este antraxul respirator, care poate duce la deces. Simptomele în caz de infecţie sunt: ganglionii limfatici măriţi, febră, migrene şi sentiment de disconfort.

Odată cu agravarea bolii, şansele de supravieţuire devin tot mai mici. Decesul poate surveni după 24 şi până la 36 de ore de la apariţia complicaţiilor.

ПОДЕЛИТЬСЯ