[:md]

 

Mai mulți activiști membri și susținători ai Partidului Socialiștilor din Republica Moldova au organizat o acțiune de protest împotriva deciziei guvernanților pro-europeni de a nu permite cetățenilor ce dețin pașapoarte de tip sovietic să participe la vot, relatează Actualități.md.

Protestatarii înarmați cu pancarte au scandați lozinci “Opriți genocidul!”, “Nu vă bateți joc de oameni!” „Întoarceți pensionarilor dreptul la vot!”  „Nu discriminării!”

Am venit în fața întreprinderii de stat „Registru” ca să spunem un ferm NU în față discriminării care are loc în Republica Moldova. Peste 150 de mii de bătrîni au rămas fără dreptul de a vota la alegerile parlamentare pentru că ei dețin pașapoarte vechi de tip sovietic și nu au reușit să și le prefecteze pe cele noi. În acest fel cei circa 200 de mii de cetățeni care ani de zile au muncit pentru a construi această țară, acest oraș ba chiar și această clădire sunt refuzați de dreptul de a participa la vot.

Noi cerem să nu umiliți acești bătrîni, acei veterani care au luptat pentru noi, nu discriminați această pătură vulnerabilă care pe parcursul mai multor au pus pe picioare acest stat.

Acești oameni au dreptul de a participa la alegerile parlamentare dar și la cele locale. De aceea noi solicităm că să fie extins termenul de perfectare a actelor de identitate pentru anul viitor.

Totodată ne adresăm la conducerea întreprinderii „Registru” .Rugăm să selectaţi alţi manageri, mai profesionişti, care ar putea organiza un proces eficient de activitate a secţiilor de paşapoarte, deoarece astăzi un om sănătos cu greu poate solicita sau depune acte, iar un bătrîn de peste 77 ani, sau un invalid – nu are nici o şansă să perfecteze actele necesare. Mai mult ca atît. Majoritatea din aceste persoane nu se pot ridica din pat, nu se pot deplasa nici pînă la uşă, mai cu seamă pînă la secţiile de paşapoarte. Este un genocid.

Dacă această guvernarea a făcut tot posibilul ca să lipsească acești oameni de o bucată de pîine astăzi ei au făcut astfel ca să-i lipsească pe ei de dreptul la vot, oare acestea sunt valorile europene după care va ghidați?”, a declarat secretarul executiv al PSRM, Vlad Bătrîncea.

În același timp socialistul Ion Ceban a adăugat că guvernanții au creat astfel de situații pentru pensionari pentru că le este frică de votul acestora, fiindcă în urma condițiilor de trai mizere pe care le-au creat cei de la putere, pensionarii cu siguranță nu le vor mai da votul.

„Stimați prieteni astăzi am venit aici pentru a protesta împotriva acțiunilor guvernării în tentativele sale de a lipsi de vot pe cea mai vulnerabilă și neajutorată pătură a societății.

Sunt peste 150 de mii de persoane pe care vor să-i arunce din procesul de vot de vot. Acești oameni sunt cei care au pus bazele acestui stat, bibliotecari, profesori, medici, și alții. După ce iau lipsit de pîine,  de posibilitatea de a-şi procura alimentele necesare, de a achita facturile iarna, de posibilitatea de a-şi procura o haină, astăzi ei vor să-i lipsească de vot. 

Noi solicităm ca termenul de a schimba pașapoartele pensionarilor să fie prelungit pîna în iulie 2015. Astfel ca pînă atunci cetățenii pensionari să poate participa și la alegerile parlamentare și la cele locale cu pașapoartele de tip sovietic pe care le dețin. Nu discriminării pensionarilor!”, a menționat deputatul socialist Ion Ceban.

Actualități.md precizează că guvernarea pro-europeană a emis o hotărîre ca de la 1 septembrie toate pașapoartele de tip sovietic ale cetățenilor din R.Moldova nu mai sunt valabile. Asta în contextul în care peste 150 de mii de cetățeni nu au avut posibilitățile necesare pentru a le perfecta.

 

ПОДЕЛИТЬСЯ