[:md]
O femeie din municipiul Chișinău a decedat noapte trecută la Spitalul Clinic Municipal Nr.1, fiind diagnosticată de către medici cu gripă pandemică A(H1N1), relatează Actualități.md.
Potrivit informațiilor reprezentanților Centrului de Sănătate Publică din municipiul Chișinău, femeia s-a îmbolnăvit pe 3 februarie, adresându-se la medicul de familie peste trei zile. În seara zilei de șase februarie, femeia a fost transportată la Spitalul Clinic Municipal Nr.1 cu urgența, având diagnosticul „pneumonie comunitară”.
În momentul internării, pacienta a fost diagnosticată cu pneumonie acută, provocată de virusul A(H1N1). După mai multe zile petrecute în secția de reanimare, la terapie intensivă, starea femeii s-a agravat. Chiar dacă a fost convocat un consiliu al medicilor care a încercat să stabilească un tratament optim, pacienta a cedat în fața bolii.
Conform datelor CNSP, în sezonul rece 2014-2015, pentru monitorizarea circulaţiei virusurilor gripale au fost prelevate 94 de probe de la bolnavii suspecți, iar în nouă cazuri gripa a fost confirmată. Patru persoane au fost infectate cu virus gripal tip A(H1N1), patru cu virus gripal tip B şi o probă a demonstrat prezența virusului adenoviral.