[:md]

 

Milionarul, Ilan Shor, cercetat în dosarul Banca de Economii, Banca Socială și Unibank, a părăsit Republica Moldova noaptea trecută, afirmă surse oficiale, sub acoperirea anonimatului, notează Actualități.md.

Potrivit acestora, Ilan Șor ar fi părăsit Republica Moldova pe calea aerului spre Istanbul.

O atare informaţie a apărut şi pe pagina de facebook a milionarului Renato Usatâi, care mai şi anexează imagini de radar al cursei charter a milionarului.

Reamintim că fostul președinte al consiliului de administrație al Băncii de Economii, Ilan Shor a fost audiat la 17 martie de către ofițerii anticorupție în dosarul celor trei bănci, inclusiv după informațiile făcute publice de liderul PSRM Igor Dodon. Din care reiese că 4 miliarde de lei au fost furate din Banca Socială și împărțite între firmele lui Shor.

Audierile au ţinut mai bine timp de mai bine de 8 ore, iar Ilan Shor avea calitatea de bănuit.

Ieri președintele Partidului Socialiștilor a scris pe pagina sa de pe o rețea socială, că tot ce s-a întâmplat ieri — căutări, interogatorii, rețineri — a avut un singur scop: de a-l chema la Procuratura Generală pe Dodon. Ieri, membrii Centrului Național Anticorupție într-adevăr au luat legătură cu politicianul, și nu l-a chemat doar pentru interogatoriu, dar, de asemenea, a fost amenințat că va trebui să răspundă, dacă se dovedește că a furnizat informații false.

„De ce CNA, Procuratura Generală & Co nu au reacționat anterior? Au așteptat dezvăluirile noastre de pe blog? Oare nu cunoșteau care sunt firmele lui Șor și cine sunt fondatorii? Cunoșteau ei foarte bine tot, posibil cei din conducere chiar înainte de a avea loc aceste furturi.

Astăzi cînd au început perchezițiile în oficiile lui Șor am spus unui coleg de al meu, că ceea ce se întîmplă, perchezițile, rețineri …, se fac cu scopul de a mă chema pe mine la procuratură. Am presupus că cei care se fac vinovați de jafurile de miliarde vor scăpa basma curată, iar cei care dezvăluie informațiile detaliate despre ce s-a întîmplat vor fi urmăriți și persecutați”, a scris Igor Dodon.

ПОДЕЛИТЬСЯ