[:md]
Candidatul Partidului Socialiștilor la funcția de primar general al Chișinăului Zinaida Greceanîi a organizat astăzi o conferință de presă în fața Parcului de autobuze nr.1, unde a menționat care sunt problemele existente în sistemul de transport public, relatează Actualități.md.
Greceanîi a precizat faptul că totodată multă lume își pune întrebarea cum au trecut în posesie privată cele mai convenabile rute, cum ar fi de exemplu rutele: 122, 23, 28, și de ce au fost trecute anume în posesia unui agent economic privat care este consilier municipal din partea Partidului Liberal.
“Ce înseamnă lucrul acesta, care este transparența în acordarea rutelor și de ce tot acest consilier municipal posedă mai mult de jumătate din rutile de maxi-taxi care deservesc municpiul Chișinău?”, a mai adăugat indignată Greceanîi.
Actualități.md amintește că pe 28 iunie în capitală va avea loc al doi tur al alegerilor pentru primăria municipiului Chișinău. Bătălia se va da între candidatul Partidului Liberal Dorin Chirtoacă și candidatul Partidului Socialiștilor din RM fostul premier Zinaida Greceanîi.