[:md]
Despre aceasta președintele formațiunii Igor Dodon a declarat în cadrul unui interviu acordat în exclusivitate, relatează Actualități.md.
Potrivit politicianului, conferința dedicată aniversării semnării Acordului de Asociere dintre Republica Moldova cu Uniunea Europeană, va avea loc la 28 septembrie. Participanți nu vor fi doar politicieni și economiștii locali dar și deputați din țările Uniunii Europene, experți din România, Ucraina și Rusia.
"În prezent, economiștii profesioniști din Moldova pregătesc o analiză detaliată a rezultatelor primei aniversare de la semnarea acestui document. Fără politică, doar cifre – ce a fost acuma un an și ce este acum. Această analiză se referă la rezultatele atît de pe malul drept cît și de pe cel stîng", a spus Dodon.
Amintim că autoritățile moldovenești au semnat Acordul de Asociere cu Uniunea Europeană pe data de 27 iunie 2014.
Socialiștii s-au opus atît semnării și ratificării cît și punerii în aplicare în continuare a acestui document, întrucît aceștia îl consideră distrugător pentru țara noastră. În legătură cu aceasta PSRM a organizat în mod repetat acțiuni de protest, iar deputați socialiști din Parlamentul Republicii Moldova au venit cu inițiativa de a anula acordul.