[:md]

 

Acest an va fi unul al victoriilor PSRM și al victoriei cetățenilor RM. Despre aceasta președintele Partidului Socialiștilor  Igor Dodon a declarat în cadrul marșului „Pentru Moldova” care a avut loc la Edineț, ”, în  susţinerea statalității moldovenești, împotriva unionismului şi organizarea alegerilor parlamentare anticipate concomitent cu cele prezidenţiale, relatează Actualități.md.

Noi suntem obligați să ne apărăm pămîntul, și să nu dăm voie lșa români și la unioniști să ni-l fure. Noi respectăm România ca stat vecin, dar nu trebuie să ne privească ca pe un frate mai mic deoarece potrivit istoriei noi suntem fratele mai mare. De aceea și ei trebuie să ne respecte ca pe un stat independent. Noi suntem un stat suveran și nu vom permite nimănui să ne calce în picioare”, a declarat liderul PSRM.

Dodon a amintit că RM are istoria sa – Istoria Moldovei, și limba sa – limba moldovenească, și a subliniat că stataliștii cu siguranță vor cîștiga această luptă. În același timp, liderul socialiștilor a menționat că se așteaptă o perioadă foarte dificilă, mai multe luni de luptă politică cu cei de la guvernare.

Ei nu se vor liniști, și nu vor pleca atît de simplu. De aceea astăzi protestăm în raioane dar în luna mai ne întîlnim masiv cu toții împreună să protestăm în centrul Chișinăului. La 15 mai cel mai probabil trebuie să venim toți în centrul capitalei să demonstrăm că suntem zeci de mii și nu ne temem nici de unioniști nici de oligarhi. Jos unioniștii!

Ștefan cel Mare a spus că acest pămînt trebui să rămînă pentru nepoții nepoților noștri. Și noi trebuie să ținem cont de acest lucru, să ne păstrăm pămîntul pentru copii noștri, credința noastră. Moldova are viitor!”, a subliniat Igor Dodon.

Menționăm că manifestații similare se desfășoară în cinci orașe din țară

ПОДЕЛИТЬСЯ