dy.jpg

[:md]

Despre aceasta anunță Serviciul Vamal al RM într-un comunicat de presă în care reflectă sinteza săptămînii, relatează Actualități.md.

Astfel, potrivit informațiilor, din cauza formării podurilor de gheață peste rîul Nistru, rămîne sistată activitatea posturilor vamale de tip debarcader ”Soroca” și ”Cosăuți”.

De asemenea Serviciul Vamal reamintește că, începînd cu 10 decembrie 2016, au fost instituite noi direcții de deplasare prin punctul de trecere „Palanca-Mayaki-Udobnoe”, în legătură cu inițierea lucrărilor de reabilitare a traselui Odessa-Reni și construcția capitală a podului din localitatea Mayaki.

Lucrările vor fi efectuate în perioada 10 decembrie 2016 – 01 iunie 2017, interval în care autoritățile de resort ucrainene vor redirecționa traficul transportului rutier prin punctul de trecere Udobnoe, spre traseul R-70 Odessa-Belgorodnestrovskii-Monashi, M15, cu acces la portul Ilychevsk.

În vederea evitării eventualelor blocaje în punctul de trecere menționat, recomandăm participanților la traficul transfrontalier să opteze și pentru alte puncte de trecere aflate în proximitate. Harta interactivă a punctelor de trecere, dar și fluxul unităților de transport în regim online pot fi vizualizate pe pagina web a Serviciului Vamal.

 

 

 

ПОДЕЛИТЬСЯ