rt.jpg

[:md]

Toţi agenţii economici din Chişinău vor fi obligați să plătească o taxă pentru apa folosită, notează Actualități.md.

Potrivit unui comunicat al întreprinderii Apă-Canal Chișinău, fiecare va plăti taxa conform gradului de poluare a apei folosite. Acest lucru este prevăzut de acordurile suplimentare care vor fi încheiate, în locul celor 720 de prepoluare, existente acum. conform legislatiei în vigoare, fiecare agent economic, indiferent de genul de industrie pe care îl prestează, trebuie să aibă o staţie de preepurare, astfel încît să fie stabilita calitatea apei uzate, care să nu depăşească limitele maxim admisibile la intrarea în Staţia de epurare din Chişinău. În cazul în care totuşi depăşeşte limitele prevăzute, acesta urmează să achite un tarif diferenţiat.

Pînă în prezent, agenţii economici activau în baza unui coeficient ce determina concentraţiile maxim admisibile, iar acesta varia de la 0,2 pînă la 1,5. De foarte multe ori, unii agenţi economici erau favorizaţi, indicîndu-se în contract un coeficient foarte mic, deşi conform genului de activitate gradul de poluare al apelor uzate era destul de ridicat.

Acum, toţi agenţii economici vor fi puşi în condiţii egale, iar tariful va fi calculat conform principiului „poluatorul plăteşte” şi în conformitate cu normele prevăzute de condiţiile contractului şi legislaţia în vigoare.

ПОДЕЛИТЬСЯ