rtt_6mmmmm.jpg

[:md]

Astăzi, 28 martie, în cadrul unui dialog în format larg cu reprezentanții mass-media, Președintele Republicii Moldova Igor Dodon a enumerat realizările sale din primele 100 de zile de activitate în funcția de șef de stat, relatează Actualități.md.

Astfel, președintele Igor Dodon a amintit că în perioada celor 100 de zile a efectuat după cum și a promis prima vizită la Moscova în urma căreia a negociat mai multe lucruri cu conducerea de acolo care vin în soluționarea problemelor cetățenilor RM.

Parteneriatul Strategic cu Federația Rusă.

Șeful statului a precizat că în perioada menționată au fost efectuate două vizite și întrevederi oficiale cu Vladimir Putin, președintele Federației Ruse. În cadrul acestor întrevederi au fost abordate și soluționate mai multe subiecte, inclusiv amnistia în domeniul migrației pentru anumite categorii de cetățeni, reluarea exporturilor pentru o gamă largă de produse, au fost dezbătute subiecte privind  soluționarea diferendului transnistrean și elaborarea unui acord cadru de parteneriat strategic cu Federația Rusă.

Amnistia migrațională pentru moldovenii care muncesc în FR.

Vorbind despre amnistia migrațională, Dodon a amintit că în cadrul primei vizite s-a convenit ca cei 250.000 de cetățeni moldoveni aflați pe teritoriul Federației Ruse să inițieze procedura de legalizare, pînă la 20 martie, curent. În această perioadă au reuşit să beneficieze de acest drept circa 10 mii de concetățeni de-ai noștri. Ținînd cont de faptul că numărul celor care solicită legalizarea este în continuă creștere, pe 17 martie, la Moscova, a fost luată decizia de a prelungi pînă la 12 mai, 2017 perioada de legalizare pentru cetăţenii moldoveni, aflaţi cu încălcări ale legislației pe teritoriul Rusiei. 

Anularea interdicției de intrare pe teritoriul FR pentru cetățenii RM care un asemenea interdicții.

Șeful statului a menționat că de pe 24 martie, curent, peste 17.500 de persoane care se află în Moldova şi care au „interdicţii”  de intrare pe teritoriul Federației Ruse în conformitate cu p.4. și 8 al art. 26 a legii federale a FR nr.114 pot accesa și, respectiv, tipări anularea interdicției ce permite intrarea liberă pe teritoriul Federației Ruse. În cadrul ultimei vizite s-a convenit asupra identificării mecanismului de extindere a amnistiei și pentru ceilalți 33.000 de moldoveni care se află în Patrie și au interdicții de intrare, mai adăugat Dodon.

Exportul producției autohtone pe piața Federației Ruse.

Președintele țării a precizat că în rezultatul înțelegerilor care au avut loc cu conducerea FR, după o analiză detaliată a instituțiilor specializate din Federația Rusă, la momentul de față peste 150 de întreprinderi au primit dreptul de a exporta legume, fructe, conserve, produse din carne, vin pe teritoriul Rusiei. Companiile strategice cum ar fi Cricova, Chateau Vartely, Castel Mimi, Lion Gri au revenit pe piața rusă. Curînd în Republica Moldova vor veni experți ai Rosselhoznadzor și Rospotrebnadzor pentru a evalua posibilitățile de extindere a categoriilor de produse, dar și a companiilor din Moldova pentru export spre Federația Rusă.

Colaborare în domeniul economic.

Igor Dodon a mai reiterat că un for economic la care au participat peste 100 de agenți economici din Moldova și Rusia, din diferite sectoare, a avut loc pe data de 17 martie, curent în capitala rusă. În cadrul evenimentului au fost stabilite parteneriate în mai multe domenii. În luna mai-iunie este planificată o vizită a celor mai mari și importante asociații de business, dar și a potențialilor investitori din Federația Rusă în Republica Moldova.

Alegeri parlamentare anticipate.

În calitate de președinte, în repetate rînduri am făcut apel către diferite formațiuni politice, inclusiv către cele care au decis să mă viziteze recent, de a consolida eforturile, în special pentru obținerea alegerilor anticipate în cel mai scurt timp. Apel care a fost ignorat.

Mai mult, am lansat inițiativa de modificare a Constituției pentru a spori competențele președintelui țării anume în această privință. Inițiativa a fost semnată doar de 24 de deputați socialiști. Vladimir Voronin și PCRM au refuzat să contrasemneze inițiativa respectivă. La fel au procedat și alte fracțiuni în Parlament, cum ar fi PLDM — partenerul de bază al Partidului Platforma Demnitate şi Adevăr și al Maiei Sandu, Partidul Liberal, Partidul Popular European și, evident, cei din Partidul Democrat.

Acest comportament denotă o dată în plus faptul că  formațiunile respective și cele din anturajul lor nu doresc să fie desfășurate alegeri parlamentare anticipate, așa cum optează peste două treimi din cetățenii Republicii Moldova. Voi depune toate eforturile pentru a realiza voința cetățenilor noștri în acest sens”,  a declarat șeful statului.

Acțiuni de reintegrare a țării:

Președintele RM a amintit că pe data de 4 ianuarie, 2017, a avut loc întrevederea cu liderul regiunii transnistrene, după care imediat au urmat rezultate concrete: reluarea activității Comisiei Unificate de Control, inițierea activității de elaborare a pachetului de măsuri pentru soluționarea problemelor cu care se confruntă cetățenii de pe ambele maluri ale Nistrului.

Reintegrarea statului a fost unicul subiect de compromis în discuțiile cu conducerea Parlamentului și Guvernului. Mai mult decît atît, pentru a avea o poziție coordonată am convenit asupra creării unei platforme comune: Președinție –Guvern — Parlament, care să elaboreze o poziție unică în problematica respectivă. În acest format deja au avut loc 3 întrevederi.

În această privință abordarea este ”de pachet”, avînd la bază protocolul de la Berlin și vizează soluționarea a 8 subiecte pentru cei de pe malul stîng și, respectiv, malul drept al Nistrului. Acestea includ: restabilirea legăturii telefonice, recunoașterea calificărilor și instituirea unui mecanism de recunoaștere a diplomelor Universității ”T. Șevcenko” din Tiraspol, subiectul legat de numerele de înmatriculare a autoturismelor, libera circulație a locuitorilor țării pe ambele maluri ale Nistrului, inclusiv a persoanelor cu funcții de răspundere, accesul la terenurile agricole în stînga Nistrului a cetățenilor care locuiesc în satele raionului Dubăsari și care se află sub jurisdicția Chișinăului, subiectul cu privire la funcționarea instituțiilor de învățămînt din subordinea Ministerului Educației al Republicii Moldova, moratoriu asupra dosarelor penale în privința unor persoane cu funcții de răspundere, deschiderea podului din preajma satului Gura Bîcului. Următoarea întrevedere cu liderul din regiunea transnistreană va avea loc pe 30 martie 2017. Vom încerca să avansăm în soluționarea acestor probleme, pînă la eventuala întrevedere în formatul ”5+2”, a precizat Dodon.

Consolidarea statului de neutralitate a RM:

Pe data de 7 februarie, 2017, am avut întrevederi cu reprezentanții conducerii Uniunii Europene, dar și NATO. Am discutat cu oficialii de la Bruxelles toate subiectele legate de politica internă și externă a Republicii Moldova și viziunea mea asupra formatului de colaborare. Am informat oficialii UE, și ai NATO despre inadmisibilitatea deschiderii unui oficiu al NATO acum, pe teritoriul Republicii Moldova, dar și despre intenția de a semna un acord de recunoaștere a neutralității țării noastre. În cadrul acelei vizite s-a convenit că se va lucra la nivel de experți. În cadrul Președinției este creat un grup de lucru în acest sens”, a mai adaugat Igor Dodon.

Lupta cu unionismul.

Președintele a menționat că proiectul de lege privind interzicerea unionismului este elaborat de Partidul Socialiștilor și înregistrat în Parlament. „Colegii insistă cu regularitate ca acesta să fie inclus pe ordinea de zi și aprobat. Am dispus ca pe data de 2 februarie, anual, să fie sărbătorită ziua statalității Republicii Moldova, în care diferite personalități să fie decorate cu Ordinul ”Bogdan Întemeietorul”. De asemenea, am cerut Guvernului  să introducă  în curricula școlară disciplina ”Istoria Moldovei”. La moment se definitivează un plan de acțiuni amplu de educație patriotică și combatere a acțiunilor de lichidare și subminare a statalității Republicii Moldova. În rezultatul recentelor evenimente anticonstituționale desfășurate în cadrul instituțiilor de învățămînt de toate nivelele, am solicitat Guvernului să inițieze procedura de revocare din funcție a ministrului Educației, Corina Fusu”, a mai punctat Dodon.

Relansarea țării:

Șeful statului a  precizat că recent a fost aprobată prin Decret prezidențial componența nominală a Consiliului Suprem de Securitate. "Pentru prima dată în istoria și activitatea acestuia, persoane din conducerea partidelor politice nu au fost incluse în componența Consiliului. Prima ședință a Consiliului va avea loc pe data de 4 aprilie, 2017, cu un subiect prioritar pe ordinea de zi – cu privire la furtul miliardelor din sistemul financiar-bancar din Republica Moldova. Voi solicita personal atragerea la răspundere a tuturor celor vinovați de furtul secolului”, subliniază Igor Dodon.

Pe lîngă cele menționate, în cadrul Aparatului Președintelui sunt în proces de definitivare peste 40 de inițiative legislative în toate domeniile de importanță majoră pentru RM, începînd cu cele ce vizează majorarea pensiilor și salariilor, programe pentru tineri și finalizînd cu proiecte legislative de reglementare în domeniul economic.

În același timp, în această perioadă au fost efectuate șase vizite de lucru în raioanele țării, au fost inițiate elaborarea registrului, pașaportului fiecărui raion cu problemele cu care se confruntă, a conchis șeful statului.

 

 

ПОДЕЛИТЬСЯ