[:md]

 

Credincioşii ortodocşi vor sărbători Paştele abia pe 5 mai. În perioada Postului Mare, tradiţional preţurile scad la produsele din carne şi lactate. Astfel, majoritatea moldovenilor îşi permit să mai puna un ban de-o parte, ca să poata face faţă scumpirilor din ajunul sărbătorii Pascale, care, pentru multe familii de moldoveni este şi un prilej de întîlniri şi sărbatoare în familie. Doar că odată cu aceste sărbători unii fie că se bucură, alţii dimpotrivă sunt mai trişti ca niciodată. Dar pînă la urmă toţi aşteptăm învierea Domnului, fie sărac fie bogat. Vina nimeni nu o poartă or vina noi înşine o purtăm.

Pentru că ai dorinţa de a merge la piaţă şi de a cumpăra cele necesare, de fapt cele care ţi le poţi permite va trebui să desfaci larg portmoneul.

 Cele mai întrebate şi solicitate vor fi ouăle, dacă în perioada postului ele costă între 10 şi 12 lei, de Paşte acestea se vor scumpi cu 5 lei mai mult. Au rămas zile numărate pînă la Paşte iar în magazine deja au început să dispară carnea, ouăle şi coşurile deja sunt la mare cautare în Piaţa Centrală din capitală. Dacă unii nu se prea grăbesc să-şi facă provizii pentru sărbători, alţii, şi anume, pensionarii, cumpară de pe acum produse pentru masa de sărbătoare.

Majorarea preţului pentru produse este influenţată de cursul valutar, dar şi de obiceiul moldoveanului de a face un ban mai mult în preajma marilor sărbători, explică experţii.

Pînă de Paşti, experţii economici anunţă o scumpire a produselor de pînă la 15 la sută.

Deasemenea în perioada sărbătorilor se vor scumpi şi biletele de călătorii. Astfel Preţul călătoriilor internaţionale cu trenul se va majora cu 5-7%. Modificările au intrat în vigoare începînd cu 9 aprilie şi vor fi valabile pentru rutele care traversează spaţiul CSI.

Carnea de miel s-ar putea scumpi, în perioada Paştelui, cu 5-6% tocmai pentru a fi acoperite cheltuielile producătorilor.

Carnea de oaie, pe post de import, s-a scumpit cu peste 60%, produsele finite s-au scumpit şi ele, în cursul anului trecut, doar cu vreo 15%, tocmai pentru a cîştiga piaţa. Este normal ca anul acesta să urmeze majorări de preţ pentru a acoperi cheltuielile. Nu de scumpiri de 30%, 50% sau 60%, dar putem vorbi de cinci procente, şase procente, chiar şapte procente în plus la preţul carnii de miel (…) Ideea de baza este că de Paşti concurenţa este aşa de puternică încît sărbătoarea se încheie cu vînzare în pierdere, nu în profit.

Articol scris de Revenco Daniela

 

ПОДЕЛИТЬСЯ