[:md]
Lipsa de acțiune a autorităților face ca fermierii să iasă din nou în stradă. Astfel miercuri, pe 15 aprilie, agricultorii intenționează să blocheze traseele naționale în semn de protest față de lipsa de sprijin din partea Guvernului Republicii Moldova, relatează Actualități.md.
Acţiunea va începe la ora 10.00 şi va cuprinde toate raioanele republicii.
Agricultorii și fermierii spun că vor fi distruşi de poverile fiscale prevăzute pentru 2015 mai ales după ce Guvernul și-a asumat răspunderea pentru Legea Bugetului de stat fără a organiza consultări cu ei, agenții economici, sindicatele, patronatele și societatea civilă.
„Noi, după ce a eşuat dialogul cu Guvernul, am mai avut o doză de speranţă că vom discuta în cadrul comisiei parlamentare şi conducerea Parlamentului ca să întreprindem ceva, mai ales la capitolul fondului de subvenţionare, dar ieri am primit lovitura de graţie. Dar mai are rost ceva noi să mai cerem sau trebuie să ne suim în tractoare şi să ne pornim spre Chişinău să cerem demisia la toată guvernare”, a declarat anterior preşedintele UniAgroProtect, Alexandru Slusari.
Acesta a mai adăugat că producătorii agricoli se află la marginea disperării.
„Suntem în pragul disperării. Mulţi din cei care au investit, vor da faliment. Am ajuns în situaţia când mai mulţi agricultorii nu pot să-şi cultive terenurile din lipsă de mijloace. Preţurile la motorină, îngrăşăminte, seminţe, piese de schimb sunt exagerate; în schimb, preţurile la producţia agricolă stagnează”,a menționat preşedintele UniAgroProtect.
Amintim că fermierii solicită de la Guvern stabilirea Fondului de subvenţionare pentru anul curent în mărime de 1,2 miliarde lei şi nu 610 milioane cum este în lege, menţinerea cotei TVA de 8 % pentru producţia agricolă comercializată, deblocarea procesului de creditare în agricultură şi micşorarea dobânzilor de creditare, alocarea sprijinului financiar tuturor producătorilor de fructe care au livrat mere întreprinderilor de procesare în toamna anului 2014, inclusiv mere soiuri de iarnă.
Situaţia creată descurajează fermierii, iar unii din ei abandonează terenurile agricole.
Actualități.md amintește că la 27 martie fermierii și agricultorii au blocat peste 35 de trasee din țară scoțîndu-și tehnica agricolă în semna de protest.