[:md]

 

Ambasadorul Rusiei în Republica Moldova, Farit Muhametșin, a lansat acțiunea de aprindere a focului veșnic la memorialele din patru orașe ale republicii, relatează Actualități.md.

Potrivit informațiilor oferite agenției „Infotag” de Serviciul de presă al Ambasadei Rusiei în Republica Moldova, aceasta a fost prilejuită de a 70-a aniversare a Marii Victorii. Acțiunea a fost lansată pe 2 mai la Comrat. Focul veșnic a fost transmis pe 5 mai la Cahul, iar pe 6 și, respectiv, 8 mai, acesta va ajunge la Soroca și Bălți.

Luînd cuvîntul la Comrat, ambasadorul Rusiei a adus mulțumiri conducerii SA „Moldovagaz” pentru contribuția la gazificarea memorialelor militare, inițiată în luna mai a anului trecut prin aprinderea focului veșnic la Complexul Memorial „Capul de pod Șerpeni”.

La ceremonia solemnă au participat și reprezentanții Guvernului orașului Sankt-Petersburg, în frunte cu președintele Comitetului pentru dezvoltarea antreprenoriatului și pieței de consum Elighiz Kaciaev.

ПОДЕЛИТЬСЯ