[:md]
Ministerul Transporturilor a renovat un elicopter care va fi folosit ca ambulanță aeriană în scopul de a salva mai multe vieți, notează Actualitați.md
Începînd cu luna mai elicopterul dotat cu utilajele de acordare a primulului ajutor, va fi pus în funcțiune pentru a crește șansele de supraviețuire a pacienților aflați în stare critică. Pe parcurs se vor efectua piste de decolare în toate regiunile Republicii Moldova.
Renovarea acestui elicopter permite transportarea unui pacient în stare gravă de la puctul de nord al țării pînă la Chisinău în doar 75 minute. Totodată în elicopter pot încăpea doi pacienți în stare culcată și unul pe brancardă. Piloții au fost instruiți să facă față în cele mai dificile condiții meteo, de aceea bolnavii vor putea beneficia de aceste servicii nonstop.
Se preconizează ca în total sa fie reparate 7 elicoptere, precizăm ca renovarea primului elicopter a costat în jur de 300.000 mii de lei.