[:md]
Despre aceasta a declarat președintele fracțiunii Partidului Socialiștilor din Consiliul Municipal Chișinău Ion Ceban astăzi, în cadrul unui briefing la primăria capitalei, relatează Actualități.md.
Ceban a menționat că în cadrul CMC se fac foarte multe încălcări de procedură în special din partea coaliției pro-europene.
„Încălcările de procedură continuă. Chiar și ședința de astăzi este la limita legalității. Ședința trecută a fost închisă de președintele Cojușneanu. Respectiv trebuia ori formulată o nouă ordine de zi, ori completată, măcar așa de ochii lumii cum se zice. Asta nu s-a întîmplat. Cu toate acestea fracțiunea PSRM astăzi va fi prezentă la ședința CMC, pentru a susține colegii din opoziție și în general persoanele care nu mai agrează acest comportament al coaliției pro-europene din CMC”, a declarat Ceban.
În același timp socialistul a subliniat că ceea ce este inclus pe ordinea de zi de astăzi nu are nicio treabă în linii mari cu problemele care sunt primordiale pentru municipiul Chișinău.Potrivit lui Ceban astăzi cele mai importante probleme care necesită rezolvarea urgentă sunt:
„Tarifele, pregătirea față de perioada rece a anului în contextul căruia trebuie sa avem audieri.
Situația din transport și infrastrucutra drumurilor. Nu există niciun proiect fără dosare penale în acest sens. Astfel lucrurile sunt de-a dreptul grave.
Compensațiile pentru perioada rece a anului, problema cozilor la grădinițe. Problemele de la spitale. Spre exemplu spitatul unde este domnul Calancea astazi, are o porțiune dată în arendă. Aceasta apropo, a fost reabilitat cu suportul UE, și pe acest caz sunt intentate dosare penale dar acest director dă în continuare în arendă. Șefii de spitale sunt numiți în baza dispoziției primarului așa cum își dorește el. La direcția asistență socială este numit un nou șef fără ca să participe la vreun concurs public în acest sens”, a mai adăugat consilierul socialist.
Președintele fracțiunii PSRM din CMC a mai precizat că atîta timp cît Consiliul Municipal nu are un regulament atîta fărădelegile din acest consiliu vor sta în capul mesei la primărie.
“Dar acest regulament trebuie discutat absolut cu toate fracțiunile din CMC și cu societatea civilă, cu cei cărora le pasă de municipiu Chișinău și cît mai repede aceste reguli să fie instituite ca să nu avem abuzurile pe care le-am prezentat. Mai mult, trebuie să revenim la votul electronic. Fiecare consilier trebuie să aibă pareta sa de responsabilitate pentru orice decizie luată în CMC. Încă un subiect important – construcțiile pe teritoriul grădinițelor de copii și parcurilor și terenurilor de joacă continuă. Moratoriul pe construcții este acuma primordial. Cel puțin 20-25 de obiecte care se relaizează pe aceste terenuri. Și, în mod evident trebuie de revenit la buget care nu este încă pregătit, nu are suficiente documente de suport”, a conchis Ion Ceban.