image_399_1_large.jpg

[:md]

Consilierii municipali din partea fracțiunii Partidului Socialiștilor în CMC, au reușit să convingă astăzi administratorul cinematografului “Gaudeamus”, să renunțe la instalarea gardului metalic în jurul clădirii acestuia, relatează Actualități.md.

Despre aceasta a declarat consilierul municipal Alexandr Odințov. Potrivit lui, pînă pe 19 noiembrie, în cadrul cinemotrafului au loc zilele filmului rusesc și instalarea gardului metalic în astfel de circumstanțe nu doar că încalcă principiul bunului simț dar și normele de securitate.

Încercarea de instala gardul metalic în zilele filmului rusesc este o scuipare a relațiilor prietenești dintre RM și FR. Noi i-am explicat și i-a adus toate argumentele administratorului cinematografului. În timp de 20 de minute gardul a fost dat la o parte iar muncitorii trimiși acasă pînă cel puțin pe 20 noiembrie. În acest răstimp, noi ne vom așeza din nou la masa de discuții și vom încerca să ne luptăm pentru această clădire care este atît de importantă pentru locuitorii orașului”, a declarat Odințov.

Consilierul a adăugat că în proiectul bugetului municipal pentru anul 2017 este prevăzută alocarea surselor necesare pentru desfășurarea mai multor evenimente culturale în cinematograful “Gaudeamus”.

Mai mult, socialiștii au menționat că proprietarul cinematografului nu are autorizație pentru construirea unui complex cu 14 etaje. Potrivit planului urbanistic în această zonă se permite doar construcția clădirilor cu cel mult 4 etaje.

Menționăm că anterior mai mulți lideri de opinie, jurnaliști, reprezentanți ai societății civile dar și locuitorii simpli ai acestui oraș s-au arătat indignați de faptul că primarul capitalei Dorin Chirtoacă a autorizat demolarea cinematografului "Gaudeamus" din Chișinău, pentru ca deputatul PL Iurie Dîrda să ridice pe acel teren un nou complex locativ.

ПОДЕЛИТЬСЯ