[:md]
Astăzi, 6 iunie, cunoscutul scriitor, expert, politolog și jurnalist german Alexander Rahr, va susține o lecție publică într-un local din Chișinău, relatează Actualități.md.
"La invitația mea personală, în cadrul Campaniei Naţionale “Iubesc Moldova”, pentru prima dată la Chişinău a venit Alexander Glebovici Rahr, renumit jurnalist, expert în relații internaționale, politolog, publicist, scriitor german", anunță președintele Partidului Socialiștilor Igor Dodon pe pagina sa de pe o rețea socială.
Evenimentul va avea loc cu începere la ora 17.00 în incinta hotelului «Radisson Blu Leogrand Hotel», sala de conferințe “Begonia Main Hall”.
Potrivit liderului PSRM lecția publică va fi susținută pe următoarele subiecte:
1. „Rusia — Occidentul: cine pe cine?
2. Unde va merge Putin? Rusia între China şi Europa”.
3. De ce birocraţii de la Bruxelles se tem ca de tămîie de 23 iunie 2016?
4. Cui îi sînt avantajoase poveştile despre „România Mare”.
5. Cine sînteţi, Mister Putin? Metamorfozele liderului de la Kremlin”.
Notă:
Alexandr Rahr mai este cunoscut în calitate de consilier al “Gazprom”-ului în Europa, profesor de onoare al Institutului de Stat pentru Relaţii Internaţionale din Moscova și al Şcolii Superioare de Economie din Moscova, decorat cu Ordinul de Merit al Republicii Federale Germania pentru aportul adus în dezvoltarea relaţiilor ruso-germane.
În perioada 2012 – 2015, Rahr a activat în calitate de consilier al preşedintelui Camerei de Comerţ Ruso-Germane, în cadrul companiei Wintershall (cea mai mare companie internațională de petrol și gaze din Germania specializată în activităţi de explorare de petrol și gaze în Europa, Africa de Nord, America de Sud, Rusia, regiunea Mării Caspice şi în Orientul Apropiat).