[:md]

 

1. Odată cu sosirea lui Plahotniuc în Partidul Democrat şi a lui Marian Lupu, dresat de către acesta, PDM a încetat să mai fie o entitate politică. În acest partid nu există niciun scop politic. Acest grup funcţionează exclusiv în favoarea intereselor lui Plahotniuc în Parlament, Guvern, precum şi în alte instituţii de stat. Această strategie va fi aplicată şi în următorii patru ani.

2. Orice coaliţie cu Partidul Democrat ar însemna că în Moldova vor continua furturile şi fărădelegile din ultimii cinci ani. Îmi pare rău că trebuie să menţionez că oamenii împuterniciţi de Plahotniuc au comis crime teribile: atacuri raider, contrabandă, delapidări, corupţie, mafiotizarea instituţiilor publice, prăbuşirea justiţiei, etc. În cazul în care Partidul Democrat nu va fi pedepsit la aceste alegeri, numărul crimelor ar putea fi în creştere.

3. Pentru PDM-ul lui Plahotniuc nu există Constituţie, coduri sau legi. Din cauza acestui partid nivelul corupţiei în ţară a devenit un mod de viaţă, o soluţie universală pentru mai multe probleme. Corupţia reglementează relaţiile între oameni. Corupţia e un fel de Constituţie a Republicii Moldova, iar misiunea lui Plahotniuc este de a o consolida.

4. Plahotniuc şi cei din anturajul său au subjugat complet instituţiile statului, inclusiv cele de drept. Autorităţile publice lucrează pentru Plahotniuc şi pentru complicii săi, dar nicidecum pentru societate. Trebuie să fii tare naiv să crezi că Partidul Democrat ar putea să renunţe voluntar la controlul asupra statului. Locul acestor oameni este doar la închisoare. Plahotniuc nu se va băga singur la puşcărie. Mai rău ar fi să credem că europenii ne vor elibera de asemenea indivizi periculoşi pentru societate. Fără efortul nostru, nu se va produce minunea.

5. În partidul lui Plahotniuc sunt oameni care văd realitatea fără mască şi nu susţin acţiunile liderului lor. Cu toate acestea, ei n-au apărut în public, întrucât voinţa lor este suprimată. Nu putem să avem aşteptări din partea democraţilor.

6. Nu este o noutate că Partidul Democrat consolidează corupţia. Mai mult, în lista electorală a PD-ului nu vedem politicieni, ci doar rudele şi aliaţii lui Plahotniuc. Noua achiziţie este fostul ministru al Apărării, Vitalie Marinuţa, demis pentru abuz în serviciu. Bodişteanu nu mai iese din scandalul de corupţie. În Partidul Democrat sunt atraşi ca de magnet toţi cei care au reputaţie pătată şi devin docili la orice ordin de-al lui Plahotniuc.

7. PD este capabil de orice, numai să rămână la putere. A fost la un pas să scuipe în toată democraţia, în reguli scrise şi nescrise. Şi asta pentru a-şi atinge obiectivele.

8. Formaţiunile înarmate ale lui Plahotniuc pot servi nu doar pentru protecţie, dar pentru a-i pune la respect pe incomozi. Controversatul om de afaceri a recurs la violenţă pentru a obţine monopolul în ţară. Dacă în Republica Moldova există elemente de război, acestea au fost puse în practică de Plahotniuc.

9. Trebuie să ţinem cont de faptul că Partidul Democrat s-a angajat să distrugă ţara, să instaureze dictatura şi să comită cât mai multe fărădelegi.

10. Potenţialii parteneri din Moldova sunt persoane şantajate şi nu vor lua decizii sub nicio formă. Plahotniuc a colectat o serie de probe compromiţătoare despre viitorii săi parteneri, care îi va permite să manipuleze şi să controleze ţara în continuare. Partenerii externi nu vor interveni ca să ne scape de democraţi. Ei consideră că este atribuţia cetăţenilor moldoveni. Trebuie să lăsăm Partidul Democrat în afara parlamentului.

11. Aceste alegeri nu vor aduce schimbări semnificative, însă vor fi o punte către schimbare. De aceea nu trebuie să oferim votul celui mai periculos grup politic. Astfel vom proteja ţara de intimidările şi ameninţările lui Plahotniuc şi ale celor din anturajul lui.

12. Într-adevăr, moldovenii sunt un popor indulgent faţă de guvernanţi. Ne temem de ei, dar şi de propria libertate. Să-i permitem grupului lui Plahotniuc să sfideze ţara în mod demonstrativ, să comită crime cu sânge rece şi să guverneze încă patru ani, ar fi o palmă dureroasă pentru un popor atât de ascultător.

13. În cele din urmă, menţionez că în parlament nu este loc pentru Partidul Democrat. La alegerile din 30 noiembrie trebuie să ajutăm Republica Moldova să scape de acest cancer al democraţiei. Votaţi pentru oricine, numai nu PDM. 

Sursa jurnal.md

ПОДЕЛИТЬСЯ