[:md]

 

Președintele Comisiei parlamentare economie buget și finanțe,Veaceslav Ioniță a declarat  că a constatat o schemă de fraudare la Banca de Economii. Acesta susţine că în ultimele trei luni s-ar fi furat circa 120 milioane de lei, iar după anumite investigaţii suma aceasta ar putea fi cu mult mai mare.

În această schemă sunt firme, sunt offshore-uri, eu am documente care demonestrează acest lucru. Deja am primit amenințări că voi fi scos din comisie. Deocamdată situația este stabilă la BEM, dar problema este mult mai gravă, sper că toate organele se vor autosesiza, voi informa toate ambasadele, organizațiile internaționale, inclusiv Banca Mondială”, a declarat Veaceslav Ioniță.

Președintele Comisiei economie, buget și finanțe, a mai spus că acest subiect va fi pus în discuție la ședința de săptămîna viitoare, întrucît astăzi nu există cvorum. 

Schemele de spălare de bani prin offshore-urile lui Vlad Filat:

ПОДЕЛИТЬСЯ