[:md]

 

Președintele Partidului Comuniștilor, Vladimir Voronin, se preface că nu știe că pe listele candidaților pentru deputați din partea PCRM sunt și milionari, relatează Actualități.md.

Astăzi, în cadrul unei conferințe de presă, liderul PCRM a pretins că aude pentru prima dată că candidatul din partea PCRM pentru Parlament RM Alexandru Banikov este milionar.

“Eu pentru prima dată aud despre Banikov că ar fi milionar, în primul rînd. În al doilea rînd, candidatul prezintă o declarație. Lasă-i să verifice, iar dacă se dovedește că ceva este împotriva legii, nu există nici o problemă. Va fi eliminat înainte de a putea scoate un sunet", a spus Vladimir Voronin.

Menționăm că, în conformitate cu declarația de venit pentru anii 2012-2013 Banikov care este al șaptelea pe lista PCRM, a câștigat 1 milion 52.000 de lei. Mai mult, candidatul din partea Partidului Comuniștilor are 2 apartamente și o casă, o bucată de pământ și trei mașini.

 

ПОДЕЛИТЬСЯ