[:md]

 

Despre aceasta în cadrul unei conferințe de presă a anunțat președintele Partidului Socialiștilor Igor Dodon, relatează Actualități.md.

Politicianul a menționat  că fracțiunea parlamentară solicită oficial convocarea unei ședințe extraordinare a Parlamentului Republicii Moldova, la care să fie puse în discuție și spre votare următoarele subiecte:

—  Autodizolvarea Parlamentului Republicii Moldova și organizarea alegerilor anticipate. Conform prevederilor legale, cu jumătate de an pînă la expirarea mandatului președintelui, adică pînă la 22 septembrie, pot fi inițiate procedurile care vor duce la alegeri parlamentare anticipate.

—  Modificarea prin vot parlamentar a articolului din Constituție privind modalitatea de alegere a șefului statului, pentru a reveni la alegerea președintelui prin vot direct.

—  Demiterea pe rînd sau ”la pachet” a guvernatorului Băncii Naționale, a Procurorului General, a directorului CAN, presedintele CEC și a directorului ANRE, care au fost aleși pe criterii politice și au dezonorat funcțiile în care au activat. 

—  Scoaterea imunității parlamentare pentru a evita în viitor actele de corupere a deputaților și pentru a-i putea pedepsi conform legii, ca pe orice cetățean.

Dodon a menționat că în cazul în care solicitările și revendicările socialiștilor nu vor primi un răspuns din partea majorității parlamentare pîna pe 22 septembrie, PSRM își rezervă dreptul de a purcede la activități care vor permite atingerea obiectivelor propuse pe alte căi decît cele parlamentare.

Partidul Socialistilor anunță mobilizare generală pentru manifestații de amploare cu pichetarea cladirilor guvernamentale, inclusiv Parlamentul RM si Presedenția cu scopul obținerii demisiei incorpore a guvernarii și provocarea alegerilor anticipate. Între timp, socialiștii vor protesta punctual împotriva fărădelegilor care se produc în municipiul Chișinău și în raioanele țării. Imeidat după 22 septembrie, Partidul Socialiștilor lansează inițiativa de colectare a semnăturilor pentru a organiza un referendum la care să fie votată forma de alegere a președintelui țării prin votul direct al cetățenilor, a subliniat de asemenea președintele PSRM Igor Dodon. 

ПОДЕЛИТЬСЯ