big-editie-speciala-la-jurnal-tv-in-aceasta-seara-maia-sandu-si-andrei-nastase-invitatii-cabinetului-din-umbra.png

[:md]

Președintele ales al Republicii Moldova Igor Dodon a declarat astăzi în cadrul unei conferințe de presă că oponenții săi politici Maia Sandu și Andrei Năstase prin acțiunile lor întîrzie procesul de validare a alegerilor prezidențiale, iar în acest mod ajută guvernanții în promovarea unor reforme antisociale, relatează Actualități.md.

Eu nuștiu ei conștientizează sau nu, dar oponenții Nastase și Sandu, fac jocul guvernării. Acest lucru se face pentru ca eu să nu blochez unele așa numite reforme antisociale, precum majorarea vîrstei de pensionare, numirea procurorului general și altele”, a declarat președintele nou ales.

Dodon menționează că guvernarea înțelege că sub mandatul său toate aceste acțiuni nu ar fi fost posibile.

“Formal, validarea mandatului întîrzie din cauza că oponenții electorali Maia Sandu și Andrei Năstase au depus contestări în judecată. Însă în realitate acești oponenți procedează juridic astfel, încît toate procedurile în instanță să dureze maximum din timpul posibil. Deci ei nu vor o decizie concretă și imediată, ci amînă verdictul final.

Există toate temeiurile să considerăm că atît Sandu și Năstase, cît și guvernarea fac un joc comun, probabil la sugestiile venite din Occident. Înțeleg oare Năstase și Sandu că ei prin contestările lor vor face astfel ca procurorul să fie numit de Timofti? În acest caz adresez oponenților mei de pe dreapta, să-și asume atunci toate aceste reforme antisociale aprobate de guvernare în timpul în care nu a fost posibilă investirea mea în funcție”, a mai adăugat Dodon.

 

ПОДЕЛИТЬСЯ