[:md]
Despre aceasta președintele Partidului Socialiștilor Igor Dodon a declarat astăzi în cadrul unei conferințe de presă, relatează Actualități.md.
Dodon a amintim că socialiștii au cerut demisia Guvernului Streleț încă de la investirea în funcție a acestuia.
„Guvernul Streleț este al patrulea guvern al PLDM-ului. Ce–au făcut verzii toți anii ăștia, 6 ani? Unul demis pentru corupție, altul a cedat aeropoarte și bănci, al treilea Gaburici în martie adat vrei 5 miliarde de lei semnînd o hotărîre de guvern secretă. Și acuma Valera (n.red. premierul Valeriu Streleț), eu ți-am zis ție foarte clar, pleacă de bunăvoie. N-ai să ajungi la anul nou, la Crăciun tot n-ai să ajungi, nici pe nou nici pe vechi”, a declarat liderul socialist.
Igor Dodon a menționat că Valeriu Streleț este partener în firma Caravita cu o cotă de 25% (n.red. care apartine rudelor liderului PLDM Vlad Filat și prin care s-au spălat milioane de lei). De asemenea ar avea vreo 2800 de hectare cumpărate împreună cu Vlad Filat la Odesa.
„Domnul Streleț este monopolistul numărul1 în RM cu chimicatele, din Rusia din Africa. Noi știm de unde le aduci, știm firma intermediară,cu ce prețuri la vamă se fac devamările de către Streleț. Tare e deștept, și încearcă să ne ție nouă lecții. Moțiunea de cenzură împotriva lui Streleț va fi înregistrată săptămîna curentă. Noi vom face tot posibilul ca săptămîna curentă moțiunea să fie depusă. Iar săptămîna viitoare să fie votată în plenul parlamentului. Așa că Valera, ai cîteva zile o săptămînă, gîndește-te bine”, a adăugat Igor Dodon.
Potrivit liderului PSRM, actualul premier Valeriu Streleț «o face pe eroul» vorbind despre rezilierea contractului privind concesionarea aeroportului. „Da unde ai fost tu pînă acuma? Eu îmi aduc aminte vreo doi –trei ani în urmă în parlament așa o faceai pe deșteptul cînd ai venit în apărarea concesionării aeroportului”, a mai spus Dodon.
Președintele socialiștilor a subliniat că Streleț mai are cîteva zile maxim o săptămînă jumătate în funcția de prim-ministru. „O să vedem mai are bărbăție sau n-are, în orice caz moțiunea de cenzură va fi înregistrată”, a conchis politicianul.