[:md]

 

Astăzi 4 noiembrie, Banca Națională a Moldovei a stabilit un curs record pentru dolarul american, valuta națională continue să fie depreciate în raport cu acesta, relatează Actualități.md.

Astfel astăzi este cel mai mare nivel de la punerea dolarului în circulație. Dolarul SUA este cotat la suma de 14 lei și 83 de bani cu doi bani mai mult decît ieri. Moneda unică europeană are o valoare de 18 lei și 53 de bani.

Rubla rusească se menține pe aceeași poziție cu 0.35 de bani, iar hrivna ucraineană a mai adăugat un bănuț și poate fi cumpărată cu 1 leu și 14 bani. Leul românesc costă astăzi 4 lei și 20 de bani.

Actualități.md amintește că ieri liderul PSRM Igor Dodon care a fost și ministru al Economiei a publicat un articol de analiză economică privind deprecierea valutei naționale sau cum Bnaca Națională și-a demonstrate din nou neprofesionalismul.

 

 

 

 

 

ПОДЕЛИТЬСЯ