[:md]
Chiar dacă data oficială a alegerilor parlamentare din acest an încă nu este cunoscută, Partidul Liberal-Democrat din Moldova e în plină campanie elecotrală, menționează Actualități.md.
Astfel susținătorii PLDM au început să facă daruri dinaintea alegerilor. Mai multe poze cu pachete care imprimează simbolul liberal-democraților și cu un set de produse “din inimă” au fost postate de rețelele de socializare.
În pachetele albe cu simbolul stejarului verde sunt diverse grupe alimentare, vin, și alte produse, dar și o felicitare semnată de Vladimir Filat.
Reieșind din asta observăm că pe ex-premierul, demis pentru acte de corupție- Filat, nu-l deranjează că riscă pedeapsă pentru cumpărarea alegătorilor, potrivit unui articol din Codul Penal.
Candidaţii care vor oferi alegătorilor bani, bunuri, servicii sau alte avantaje, vor fi pasibili de pedeapsă penală. Potrivit amendamentului, oferirea bunurilor, serviciilor ori altor avantaje alegătorului, pentru a-l determina să-şi exercite drepturile sale electorale în cadrul alegerilor parlamentare, locale ori în cadrul referendumului se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 100 la 200 de ore, între 200și 500 unități convenționale sau cu închisoare de până la 5 ani.
Precizăm că anterior anume deputații PLDM au propus această initiative legislativă.