[:md]

Germania a cîştigat pentru a patra oară Cupa Mondială, după ce a trecut în finală de Argentina după prelungiri, scor 1-0, relatează Actualități.md.

Nemţii nu au mai reuşit să ofere un recital ca la meciul cu Brazilia, dar tot au plecat acasă cu trofeul, rupînd blestemul american pentru Europa. Germania e prima naţională de pe ”bătrînul continent” care cîştigă titlul mondial dincolo de Atlantic.

Argentinienii s-au apărat eroic, la fel ca în meciul cu Olanda. Au blocat starurile nemţilor, au şi înscris, însă din ofsaid. S-a sperat într-o victorie răsunătoare chiar pe terenul marii rivale Brazilia, însă Mario Gotze a frînt orice vis cu reuşita din minutul 113. Momentul în care Joachim Low l-a introdus pe Mario Gotze, în minutul 88, momentul care a schimbat soarta partidei.

Pentru nemţi e cel de-al patrulea trofeu, al doilea obţinut în faţa Argentinei, după cel din 1990. Doar la o cupă distanţă de Brazilia.

”Suntem campioni mondiali”, scriu nemţii de la ”Bild”, asemuindu-l pe Gotze cu un ”zeu al fotbalului”. Între timp, Manuel Neuer primeşte ”mânuşa de aur”, în timp ce Messi a cucerit ”Balonul de Aur” al turneului final din Brazilia, scrie deschide.md.