[:md]
Weekend-ul trecut, președintele fracțiunii Partidului Socialiștilor din Parlamentul RM, fostul prim-ministru Zinaida Greceanîi și-a exprimat sprijinul pentru un candidatul independent la funcția de Bașcan al Găgăuziei Irina Vlah, relatează Actualități.md.
Întîlnirile comune cu alegărorii ale Zinaidei Greceanîii și Irinei Vlah, au avut loc în satele Cazaclia și Avdarma în care la alegerile parlamentare din 30 noiembrie 2014,Partidul Socialiștilor a câștigat o majoritate sigură — 50% și respectiv 49%.
Actualități.md amintește că alegerile pentru funcția de bașcan în Găgăuzia vor avea loc pe 22 martie.
Partidul Socialiștilor a decis să susțină în aceste alegeri candidatul independent Irina Vlah. Anterior, președintele PSRM Igor Dodon a spus că liderii de formațiunii se vor întâlni personal cu alegătorii din Găgăuzia și le vor explica de ce anume Vlah, în opinia lor, este demnă de a deveni conducătorul autonomiei.