[:md]

Liberalii propun instalarea unor posturi vamale pe Nistru. Potrivit liderului PL, Mihai Ghimpu, aceste posturi urmează să fie temporare pînă la soluţionarea conflictului transnistrean.

Deasemenea liberalul spune că dacă nu se vor întreprinde aceste măsuri atunci şansele de obţinerea a unui regim liberalizat de vize cu UE vor scădea.

Potrivit preşedintelui PL, parafarea acordului de asociere prevede şi controlul migraţional la hotarul cu Ucraina pe care Moldova nu îl poate garanta.

 „Semnarea acordului înseamnă controlul fluxului de oameni la hotarul cu Ucraina. Cum vom asigura acest control, dacă nu controlam teritoriul din stânga Nistrului, cum putem convinge UE, pentru că UE nu acceptă şi nu va accepta ca prin teritoriul nostru să vină mărfuri din Rusia şi Asia. Iată de ce avem nevoie de aceste posturi”, a explicat el.

ПОДЕЛИТЬСЯ