[:md]
Cu mai puțin de două săptămîni pînă la începerea Jocurilor Olimpice, Brazilia pare că nu e pregătită să găzduiască evenimentul sportiv ce are loc odată la patru ani.
Sportivii care vor participa la probele de navigaţie în cadrul Olimpiadei de la Rio au fost sfătuiţi să îşi ţină gura închisă. În golful Guanabara, unde se vor desfăşura probele, au fost găsite cantităţi foarte mari de bacterii rezistente la antibiotice, aşa că sportivii trebuie să evite ca apa contaminată să le intre în gura şi ochi.
Rio de Janeiro a promis că va curăţa golful înainte de Jocurile Olimpice, dar nu a reuşit să-şi îndeplinească obiectivul, scrie digi24.
Oficial, jumătate din apa menajeră este deversată netratată direct în golful unde vor avea loc competiţii olimpice. Neoficial ar fi vorba de o cantitate de 70-80%.
Acum cîteva zile, sportivii din delegația australiană au acuzat condițiile proaste și refuzat să se cazeze în satul olimpic. Atleţii de la Antipozi susțin că au simţit în camere un miros acut de gaz, au găsittoalete înfundate și fire dezgolite ce apar din pereți.
"În urma unui test făcut de noi ieri după amiază, am observat că au existat scurgeri semnificative la nivelul conductelor sanitare şi scurgeri la firele de energia electrică. Apă şi energie electrică nu este o combinație bună", a spus șefa delagației din Australia, Kitty Chiller.
Jocurile Olimpice se vor desfăşura la Rio în perioada 5-21 august. Moldova va fi reprezentată de 21 de sportivi.