ceban-20121122112203_0_0_0.jpg

[:md]

Ion Ceban a demisionat din funcția de consilier politic al președintelui Republicii Moldova Igor Dodon, dar rămîne în cea de purtător de cuvînt a șefului statului. Despre aceasta socialistul a anunțat pe pagina sa de pe o rețea socială, relatează Actualități.md.

Potrivit lui Ceban, decizia vine după ce Autoritatea Națională pentru Integritate a stabilit incompatibilitate între funcțiile de consilier municipal și consilier al președintelui. În același timp, socialistul subliniază că va activa în continuare în cadrul Aparatului președintelui, exercitîndu-și funcția de purtător de cuvînt.

Colegi, prieteni. Autoritatea Naţională pentru Integritate a stabilit incompatibilitate între funcţiile de consilier municipal şi consilier al preşedintelui. În aceste condiţii, după consultări cu societatea civilă, dar şi colegii am decis să înlăturăm aceasta incompatibilitate. Voi rămîne să exercit aceleaşi atribuţii funcţionale în Aparatul Preşedintelui RM, dar şi să conduc fracţiunea PSRM în CMC. Doar nu este important cum se numeşte funcţia, dar ceea ce facem. Conceptual nu se va schimba nimic. Pe curînd”, scrie Ion Ceban.

Amintim că Ion Ceban a fost deputat în Parlamentul Republicii Moldova în perioada 2011-2015. În prezent este președintele fracțiunii PSRM în consiliul Municipal Chișinău, iar în funcția de consilier și purtător de cuvînt al președintelui Igor Dodon a fost numit la data de 26 decembrie 2016. 

ПОДЕЛИТЬСЯ