[:md]

 

Astăzi, 29 octombrie, Partidul Socialiștilor din RM organizează un marş şi o acţiune de protest de amploare lîngă sediul Parlamentului, relatează Actualități.md.

Două coloane ale manifestanţilor vor porni concomitent de la Academia de Ştiinţe a RM şi Academia de Studii Economice spre sediul Parlamentului.

08.45 — Lîngă  Academia de Știință se formeză coloana. Oamenii se adună din toate raioanele țării. La momentul actual sunt peste 1000 de persoane.

09. 05 — Coloana din fața AȘM a pornit. Peste 2000 de manifestanți scandează: "Streleț demisia!" "Hoții la dubă!" "Jos Guvernul!" "Întoarceți miliardele!"

09.10 — În fața Academiei de Studii Economice s-a format o altă coloană de protestatari veniți din mai multe regiuni ale țării. Potrivit informațiilor la demonstrație s-au adunat circa 2000 de oameni. Protestatarii sunt înarmați cu pancarte cu lozincile: "Moldova fără oligarhi!" "Jos Alianța!" "Hoții la dubă!" "Întoarceți miliardele!" " Vrem alegeri corecte!"

09.20 — Manifestanții continuă să se adune, numărul acesta depășește cîteva mii.

09.45— Ambele coloane s-au întrunit în una. Numărul participanților la marș constituie mai mult de 10000 de oameni. Aceștia scandează în continuare: "Jos Guvernul!" "Victorie poporului!" "Vrem Dreptate!"

09.55 — A începutul mintingul în Orășelul Victoriei. Liderul PSRM Igor Dodon a menționat că socialiștii continuă lupta împotriva oligarhilor. "Eu i-am spus lui Valera să plece de bună voie. Dar el nu vrea. Valera tu oricum vei fi plecat!  Ieri regele contrabandei (n.red. Vlad Filat)  a fost pus la pușcărie, astăzi va veni rîndul regelui pesticidelor".

După marș, în Orăşelul Victoriei va avea loc un miting, după care manifestanţii vor protesta lîngă sediul Parlamentului, unde la ora 10.00 va avea loc şedinţa Parlamentului, în cadrul căreia va fi discutată moţiunea de cenzură a Guvernului.

ПОДЕЛИТЬСЯ