[:md]
Astăzi a avut loc una din ultimele ședințe ale comisiei de anchetă privind situația de la Banca de Economii, Banca Socială și Unibank. Cu toate că anterior se vorbea despre faptul că raportul comisie va fi făcut public, astăzi membrii comisei din partea partidelor de la guvernare au declarat că nu este exclus ca acesta să poarte un caracter secret, relatează Actualități.md.
„Astăzi a avut loc ședința comisie de anchetă în cadrul căreia s-a discutat structura raportului ce urmează a fi prezentat. Noi socialiștii am propus ca să fie desecretizate toate documentele care acum poartă griful de document secret și raportul să fie prezentat public în plenul Parlamentului cu prezența presei pentru ca oamenii să știe ce s-antîmplat. A fost luată decizia că va fi pregătit în decurs de 5-6 zile un raport detaliat cu denumirea firmelor, persoanelor fizice, juridice, responsabili din guvern și Banca Națională care au semnat actele. Săptămîna viitoare în cadrul comisiei va fi luată decizia dacă va fi public sau va fi secret” a delcarat Igor Dodon.
Politicianul a declarat că socialiștii vor insista, vor vota și vor cere categoric ca acest document să fie făcut public și să fie scos griful de „secret” de pe aceste documente. Socialiștii consideră că toată populația trebuie să cunoască ce s-a întîmplat pe piața bancară și cea valutară, pentru că de suferit au avut anume persoanele fizice din contul lor au avut loc aceste speculații.
Totodată socialistul a menționat că încă trebuie să ne așteptăm la foarte multe probleme în acest sens ținînd cont de faptul că acele circa 8 miliarde de lei care deja au fost utilizate de la Banca Națională au o scadență. Scadența este data de 27 martie. Dacă nu se întorc aceste 8 miliarde de lei de la băncile comerciale înapoi la BNM atunci automat sunt convertite în datorii de stat. Adică datoria Guvernului RM față de Banca Națională, fapt ce presupune creșterea datoriei interne și presupune probleme enorme pentru bugetul de stat care și așa este foarte dificitar.
„Astăzi în cadrul comisiei economie buget și finanțe i-am propus domnului Leancă să vină la ședința comisiei de anchetă, în calitate de membru al acestei comisii am acest drept. Cu regret pînă acum nu a venit la ședința comisiei poate va veni la una dintre ședințele următoare”, a adăugat socialistul.
Liderul PSRM a menționat că în cazul în care cineva are de comunicat informații urgentă privind anchetă, comisia ar putea fi convocată în orice moment. Așa că domnul Leancă sau Ioniță sau alții consideră că au informații prețioase pentru acest raport sunt bineveniți în cadrul comisiei.
Potrivit lui Igor Dodon raportul comisiei de anchetă privind furtul din sistemul bancar și criza de pe piața valutară va fi compus din cîteva compartimente, în primul rînd constatarea la toată informația începînd cu luna octombrie 2014, chiar dacă socialiștii au insistat ca să fie inclusă toată informația începînd cu anul 2013 cînd a fost privatizată Banca de Economii, însă majoritatea parlamentară formată din comuniști, democrați și liberal-democrați au hotărît ca să fie doar începînd cu octombrie 2014.
„Va fi constatarea de la momentul octombrie 2014 apoi toate acțiunile care au avut loc, cu scoaterea banilor de pe conturi, cu speculațiile pe piața valutară, și toate aceste acțiuni cu informații concretă, în baza la ce au fost scoși banii, ce hotărîre a guvernului, numărul, cine a semnat. În baza la ce hotărîre a consiliului de administrație a BNM, pe ce firme au fost transferate aceste mijloace în RM, pe ce firme în off-shore și toată informația pînă la situația din 18 februarie. La sfîrșit vor fi concluzii ale comisiei referitor la faptul au fost sau nu întreprinse toate acțiunile de către organele de stat și vor fi și propuneri din partea comisiei către plenul parlamentului” a mai declarat liderul PSRM.
Dodon a subliniat că socialiștii au foarte multe întrebări față de guvernatorul BNM, Dorin Drăguțanu, și le-au formulat din nou astăzi pentru că informația care a fost prezentată pe unele compartimente este destul de evazivă. Iar dacă nu va fi prezentată această informație săptămîna viitoare acesta ar putea fi audiat încă o dată sau la comisia de anchetă sau la cea pentru economie buget și finanțe.
În opinia lui Igor Dodon, cel puțin conducerea in-corpore a Băncii Naționale ar trebui să fie demisă și deschise dosare penale. Conducerea unor organe de supraveghere departamentele care trebuia să preîntîmpine spălarea banilor cum ar fi cele din cadrul Procuraturii Genarale, Centrului Național Anticorupție, și nu au întreprins nicio acțiune. Cu toate că au fost preîntîmpinați.
„Vreau să vă spun că SIS-ul pe parcursul anului precedent a scris zeci de scrisori pe numele președintelui țării, prim-ministrului și organelor procuraturii și CNA unde preîntîmpinau despre ceea ce se întîmplă. Toți au tăcut. Se vede că s-a lucrat în echipă pentru a scoate acești bani, a fost pregătită această operațiune destul de minuțios încă din luna august, atunci cînd Guvernul Leancă și-a asumat angajamentul și responsabilitatea față de parlament și profitînd de faptul că Parlamentul RM nu putea să se convoace au fost introduse modificări în legislație care permit guvernului să acorde garanții de stat pe sume uriașe, pentru că pînă atunci legislația nu permitea acest lucru, însă ei au modificat legislația ca mai tîrziu să meargă conform schemei respective” a concluzionat președintele socialiștilor.