iuluolu.jpg

[:md]

În ajunul alegerilor prezidențiale Mitropolitul Chișinăului și a Întregii Moldove Vladimir, a îndemnat cetățenii Republicii Moldova să aleagă pentru postul de președinte al țării un adevărat creștin și promotor al valorilor naționale, relatează Actualități.md.

Biserica noastră ortodoxă a fost și rămîne pe aceleași poziții ca, candidatul pentru funcția de președinte al țării să fie de credință ortodoxă, să fie botezat, cununat și să fie un patriot al RM. Dacă acel candidat a mai ocupat careva posturi în stat atunci noi putem să judecăm după acțiunile sale precedente este omul capabil să conducă cu țara sau nu. Noi nu putem să dăm indicații creștinilor noștri dar putem să-i sfătuim pe cine să voteze și care candidat este cel care merită mai mult susținut”, a declarat Mitropolitul.

Totodată, Mitropolitul a menționat că biserica ortodoxă niciodată nu va susține un candidat care promovează alte valori străine credinței noastre.

Noi pe parcrusul ultimilor ani am fost împotriva votării legii privind minoritățile sexuale de către guvernanții de la putere. Ei au pus la egal acele minorități sexuale cu toată populația creștină din țara noastră. Noi nu putem permite acest lucru deoarece toate sondajele arată că circa 98% din cetățeni sunt pentru orientări normale a populației în societatea noastră”, a mai spus Mitropolitul Moldovei.

În același timp Mitropolitul Vladimir s-a referit la liderul PSRM Igor Dodon și a menționat că el este unul dintre puținii politicieni care nu vine la biserică doar în campania electorală dar este un adevărat creștin prezent mereu la slujbele de sărbătoare în biserici și mănăstiri. Tototată Mitropolitul a adăugat că Igor Dodon a ajutat multe biserici și enoriași nevoiași, a reabilitat în totalitate biserica din satul natal Sadova și este un om de cuvînt. În acest sens, Mitropolitul i-a oferit binecuvîntarea sa candidatului PSRM la funcția de președinte al țării.

Menționăm că spre deosebire de ceilalți candidați la fotoliul de președinte care au făcut sau fac parte din acutala guvernare, care susține așa numitele “valori europene” prin promovarea minorităților sexuale în țara noastră, unul dintre principalele ovbiective ale candidatului PSRM Igor Dodon la funcția de președinte al țării este păstrarea credinței ortodoxe și protejarea valorilor tradiționale.

Actualități.md amintește că la 30 octombrie curent în RM vor avea loc alegeri prezidențiale directe. Potrivit celor mai recente sondaje candidatul preferat al cetățenilor Republicii Moldova pentru acesta funcție este liderul PSRM Igor Dodon.

ПОДЕЛИТЬСЯ