[:md]
Oamenii legii au reținut 15 persoane, membri ai patru grupări infracţionale specializate în trafic de droguri în proporții deosebit de mari pe teritoriul Republicii Moldova, notează Actualități.md.
Bărbații, cu vîrste cuprinse între 22 și 38 de ani, domiciliați în mun. Chișinău, Orhei, Drochia, Cimișlia și Basarabeasca sunt suspectați de comercializarea în cantități mari a drogurilor de tip heroină, pe teritoriul țării.
Pe parcursul a două săptămîni polițiștii au efectuat 8 achiziții de control, fiind procurate și scoase din circuitul ilicit aproximativ 10 grame de heroină. Totodată, au fost stopate cinci automobile pe teritoriul mun. Chișinău. În cadrul verificărilor au fost depistate și ridicate 12 pachețele din staniol cu heroină cu masa totală de 8 gr, seringi cu urme vizibile de utilizare, telefoane mobile, precum și peste 30 000 de lei, obținute în urma comercializării drogurilor.
Ulterior, au fost efectuate 18 percheziții la domiciliile suspecților, de unde au fost ridicate seringi goale, mijloace bănești care au fost utilizați în cadrul achizițiilor de control, cîntare folosite cu urme de heroină, telefoane mobile, cartele SIM și alte instrumete utilizate la distribuire și consumul drogurilor. În total au fost ridicate circa 20 de grame de heroină în valoare de 50.000 de lei.
În privința a 11 persoane reținute au fost eliberate mandate de arest pentru 30 de zile, iar patru sînt cercetați în stare de libertate. Aceștia își recunosc vina și colaborează cu organul de urmărire penală.
Conform legislației în vigoare persoanele culpabile de ”Circulația ilegală a substanțelor narcotice, psihotrope sau a analoagelor lor în scop de înstrăinare” se pedepsesc cu închisoare de la 7 la 15 de ani.