[:md]
Pentru alegerile parlamentare din 30 noiembrie vor fi întocmite peste 3 milioane de buletine de vot, relatează Actualități.md.
Potrivit Comisiei Electorale Centrale tirajul total va fi de 3.112.460. Dintre acestea un număr important de buletine vor fi trimise în secțiile de peste hotarele țării.
Un număr de 2.403.962 de buletine de vot vor fi tipărite în limba de stat, iar altele 708.534 – în limba rusă.
Totodată președintele CEC Iurie Ciocan a menţionat că elaborarea buletinelor s-a ţinut cont şi de cei aproximativ 252 de mii de cetăţeni din stînga Nistrului, dar şi de cei circa 90 de mii de cetăţeni care sunt în Republica Moldova şi nu au nici o viză de reşedinţă.
Buletinele de vot vor fi de 63 de centimetri și în ele se vor regăsi cei 26 de concurenți electorali, înscriși în cursă. Hârtia din care vor fi confecționate buletinele de identitate va fi de culoare albă și va avea semne de protecție, pentru a fi evitate falsificările.
În partea stângă a buletinului se va regăsi sigla partidului, a blocului electoral sau a candidatului independent, iar în parta dreaptă va fi lăsat spațiul necesar pentru ca alegătorii să poată aplica ștampila ”votat”. Numele concurenților electorali vor fi scrise cu litere majuscule.
Ordinea concurenților electorali a fost stabilită în funcție de ziua depunerii actelor la CEC de către partide și candidații independenți și în urma tragerii la sorți.




