[:md]

Vicepremierul rus, dar și delegatul președintelui rus pentru regiunea transnistreană, Dmitrii Rogozin vine astăzi la Chișinău, relatează Actualități.md.

 După ce va vizita capitala Rogozin va pleca la Tiraspol pentru a participa acolo, la evenimentele dedicate zilei victoriei asupra fascismului.

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene au afirmat că Rogozin nu se află într-o vizită oficială în țara noastră și că n-are stabilită nicio întâlnire cu reprezentanții actualei coaliții de guvernare.

La Tiraspol, Rogozin se va întâlni cu așa-zișii guvernanți, va participa la parada dedicata victoriei asupra fascismului, după care va merge împreună cu liderul separaist, Evghenii Șevciuk să inspecteze cum decurg lucrările mai multor edificii finanțate de Rusia.

Amintim că Dmitrii Rogozin a devenit o persoană controversată, după ce a jignit poporul moldovean în cadrul unei emisiuni televizate, dar și a declarațiilor referitoare la prețul gazelor naturale livrate de Rusia Republicii Moldova. Atunci el a spus că „speră ca moldovenii să nu înghețe de frig la noapte”.

 

Potrivit Ambasadorului Federației Ruse în Republica Moldova Farit Muhametșin, Dmitrii Rogozin nu se află într-o vizită oficială la Chișinău.

 

ПОДЕЛИТЬСЯ