[:md]
Despre aceasta ministrul Apărării, Anatol Șalaru a scris ieri, pe pagina sa de pe o rețea socială, după ce Biroul politic al Partidului Liberal a decis să-i retragă lui Șalaru sprijinul politic, relatează Actualități.md.
Potrivit lui Șalaru, Partidul Liberal s-a transformat într-un SRL administrat după bunul plac al lui Ghimpu.
„Obiectiv, clar și transparent. Era normal ca Mihai Ghimpu, după un astfel de rezultat care ne-a trimis la jumătate din marja de eroare a sondajelor, să-și depună mandatul de președinte și să accepte convocarea congresului și alegerea unei noi conduceri. Situația actuală a partidului este una dezastruoasă. Partidul Liberal s-a transformat într-un SRL administrat după bunul plac al domnului Președinte. Partidul Liberal are nevoie de reconstrucție, Partidul Liberal are nevoie de noi lideri, dacă nu — riscăm să ajungem în coșul de gunoi al istoriei”, a scris Anatol Șalaru pe contul său oficial de facebook.
Amintim de asemenea că liderul PL Mihai Ghimpu a semnat un demers prin care îi cere prim-ministrului Pavel Filip să-l demită din funcția de ministru al Apărării pe liberalul Anatol Șalaru.





