[:md]

 

Persoanele care nu dețin poliță de asigurare medicală cheltuie atunci cînd ajung internați în spitale, de aproximativ patru ori mai mult decît venitul lor mediu lunar. Despre aceasta arată rezultatele studiului „Accesul și calitatea serviciilor medicale spitalicești în percepția populației din Republica Moldova”, realizat de Centrul pentru Politici și Analize în Sănătate (PAS), relatează Actualități.md.

Mai mult, datele prezentate în studiu relevă faptul că povara financiară rămîne este extrem de mare pentru pacienții din gospodăriile cu cele mai mici venituri.

Astfel, potrivit cercetării, persoanele din gospodăriile cu un venit lunar de până la 500 de lei au cheltuit pentru servicii medicale, în mediu, 554,7% din venitul lunar al gospodăriei. Asta în timp ce gospodăriile care au declarat venituri de peste 3000 de lei au cheltuit doar 56,7% din venitul lunar al gospodăriei.

Studiul a fost efectuat pe un eșantion de 1222 de respondenți pe parcursul anului 2013.

Pe lîngă aceasta amintim că recent Curtea Constituţională a Republicii Moldova a decis obligarea persoanelor neangajate în cîmpul muncii să plătească prime de asigurare medicală. Curtea Constituţională a Republicii Moldova a declarat constituţional actualul sistem de asigurări obligatorii în medicină şi a respins sesizarea unui grup de deputaţi socialişti. Potrivit deputaților Partidului Socialiștilor legea cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală, încalcă dreptul la proprietate privată şi asigură acoperirea deficitului bugetar prin sărăcirea populaţiei.

ПОДЕЛИТЬСЯ