[:md]
Rafael Correa a fost reales duminică, în funcţia de preşedinte al Ecuadorului. El a cîştigat detaşat scrutinul, adunînd 60 la sută din voturi, faţă de cele 20 % din sufragii obţinute de contracandidatul său Guillermo Lasso, potrivit exit-poll-uri din această ţară.
Correa care se va afla la conducerea ţării pe o perioadă de încă şase ani, a declarat că îi dedică victoria lui Hugo Chavez, preşedintele Venezuelei aflat de cîteva luni în spital în Cuba.
Correa este economist de profesie. El a preluat puterea în 2007 şi a cîştigat un sprijin puternic în rîndul celor săraci, prin utilizarea veniturilor foarte mari din petrol pentru a construi drumuri, spitale şi şcoli în zonele rurale şi în ghetouri.
La nivel internaţional, preşedintele Ecuadorului a intrat în atenţia presei anul trecut, cînd i-a oferit azil politic fondatorului WikiLeaks Julian Assange.





