iu.jpg

[:md]

Astăzi, în cadrul ședinței de plen a Parlamentului RM, fracțiunea Partidului Socialiștilor a înaintat o moțiune de cenzură împotriva activității ministrului Transporturilor și Infrastructurii Drumurilor, liberalul Iurie Chirinciuc, relatează Actualități.md.

Potrivit socialiștilor, la momentul actual nu se observă careva reforme în domeniul auto-rutier, de asemenea sunt mai multe probleme ce țin de infrastructură care nu au fost soluționate iar unele proiecte finanțate din exterior se desfășoară în mod netransparent.

Totodată deputații PSRM au amintit că timp de mai multe luni de zile angajații de la Calea Ferată a Moldovei nu și-au primit salariile și supraviețuiesc în condiții de sărăcie profundă. Socialiștii au mai adăugat că CFM care este un agent economic important de stat se află în prag de faliment și în acest context au solicitat un raport amplu din partea ministrului Transportului.

Amintim că ieri, Parlamentul RM a examinat moțiunea de cenzură înaintată de PSRM asupra activității ministrului Sănătății care a majorat illegal tarifele păentru serviciile medicale.

 

ПОДЕЛИТЬСЯ