[:md]

 

Astăzi, 12 noiembrie, deputaţii Partidului Socialiștilor din RM împreună cu consilierii municipali şi susţinătorii formaţiunii au protestat în fața Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică împotriva majorării tarifelor la energie electrică și gaze naturale, relatează Actualități.md.

Protestatarii au scandat: „Nu majorării tarifelor!” „Jos Hoții” „Nu vă bateți joc de oameni!” „Opriți genocidul!” „Hoții la pușcărie!”

Eu vreau să vă spun că el se teme. Acum cîteva săptămîni, cînd am fost aici împreună cu voi, le-am spus că, dacă nu vor lua măsuri, corturile vor ajunge și în interiorul agenției. Așa că astăzi ne-am dus acolo și am instalat cortul. I-am dat personal un cort directorului ANRE și i-am spus să se pregătească. Am instalat cîteva corturi și pe scări în semn de protest”, a delcarat liderul de PSRM Igor Dodon.

Menționăm că ieri în cadrul unei conferințe de presă președintele PSRM Igor Dodon a solicitat convocarea ședinței de urgență a Parlamentului pe subiectul tarifelor.De asemenea Dodon a propus ca să fie confiscate toate averilor celora care au participat la furtul miliardului și din acești bani să fie compensate majorările de tarife. 

De unde bani? Propunerea socialiștilor este să confiscăm absolut tot la acei care au fost implicați în furtul miliardului începînd cu Shor și terminînd cu Filat și alții. Am confiscate am vîndut și din acești bani compensăm diferența din tarife. Altă soluție nu există, de unde oamenii o să achite? Adică voi (n.red. partidele pro-europene de la guvernare) furați miliardul, dați leul cu capul în jos, asta respectiv duce la majorarea tarifelor, și pe urmă spuneți – lasă să plătească oamenii! Lumea o să vă ia în furci!”, a conchis el.

De asemenea Dodon asubliniat că socialiștii nu se vor opri și vor continua să protesteze în continuare, și nu a exclus faptul că PSRM ar putea instala în viitorul apropiat corturi cu protestatari și în fața altor instituții de stat.

 

ПОДЕЛИТЬСЯ