[:md]
Asociația Sociologilor și Demografilor din Republica Moldova a efectuat un studiu sociologic pe tema: “Situația social-economică și politică în preajma alegerilor parlamentare din 30 noiembrie 2014”, relatează Actualități.md.
Astfel dacă duminica viitoare ar avea loc un referendum cu privire la vectorul geopolitic al Republicii Moldova, atunci 45,1 % din cetățeni ar vota pentru integrarea R.Moldova în Uniunea Vamală.

Pe lîngă aceasta 34,7% din respondenți și-au exprimat încrederea în faptul că după aderarea Republicii Moldova la Uniunea Vamală, viața în țară se va schimba spre bine cu mult. În același timp cînd 17,8 % sunt siguri că după integrarea la UE situația în republică s-ar înrăutăți doar. De asemenea 22,7% din participanții la studiu nu știu ce să răspundă.

Dacă în această duminică ar avea loc un referendum cu privire la aderarea Republicii Moldova la NATO, atunci 48, 4% din cetățeni ar vota „împotrivă”, în timp 7,8% nu ar participa, 5,3% nu știu ce reprezintă, iar 14,7 nu știu.
Actualități.md menționează că sondajul a fost realizat în perioada 11-20 octombrie 2014, pe un eşantion de 1063 de persoane din 71 localităţi, inclusiv din regiunea transnistreană. Marja de eroare este de -+3%.




