[:md]
O minoră de 14 ani din capitală ar fi fost abuzată sexual de către trei indivizi care ulterior au transmis-o contra plată la doi cetățeni de origine turcă pentru exploatarea sexuală a victimei, relatează Actualități.md.
Potrivit actului de învinuire întocmit de Secţia combatere trafic de fiinţe umane a Procuraturii Generale, în vara acestui an, inculpaţii, profitînd de starea socială vulnerabilă a unei tinere în vîrstă de 14 ani, i-au promis că o vor angaja în calitate de servitoare într-o saună. În realitate, tânăra a fost abuzată sexual de către inculpaţi, care au transmis-o pentru acordarea serviciilor sexuale contra plată la doi cetăţeni turci, însă victima a refuzat, fiind transmisă înapoi inculpaţilor.
După ce minora a reuşit să solicite ajutor, în rezultatul reacţionării prompte ale colaboratorilor CCTP victima a fost eliberată de sub controlul traficanţilor.
Procurorii au finalizat urmărirea penală şi au remis cauza penală spre examinare instanţei de judecată. Actualmente, toţi trei învinuiţi, cu vârstele cuprinse între 24 şi 48 de ani, se află în arest preventiv.
Dacă li se va demonstra culpa, inculpaţii riscă pedepse de pînă la 15 ani închisoare.