[:md]
Dorin Chirtoacă joacă pe ura unora către Rusia și dă vina pentru fiecare problemă din capitală pe Mîna Moscovei, pentru că la altceva pe el nu-l duce capul. Despre aceasta ieri în cadrul unei conferințe de presă, a declarat președintele Partidului Socialiștilor, Igor Dodon, relatează Actualități.md.
“În Chișinău dă vina pe mîna Moscovei etc, și Chirtoacă o să joace pe chestia asta. Uitați-vă ce face a ieșit și deodată Kremlin, Putin, chestii și așa mai departe . Pe dînsu capu nu-l duce de nimic altceva. Ce mîna Moscovei i-a dat apartament secretarei? Sau mîna Moscovei dă la consilierii liberali rute și așa mai departe?”, a subliniat Igor Dodon.
La rîndul său, candidatul PSRM la funcția de primar general de Chișinău, Zinaida Greceanîi a mai spus că nu "mîna Moscovei", este de vină pentru calitatea proastă a drumurilor sau pentru defrișarea parcurilor din Chișinău.
“De aceea sperietoarea cu care vine contracandidatul meu, actualul primar de Chișinău, că uite “dacă o alegeți pe socialista Greceanîi, vine Putin, vine mîna Moscovei”, nu s-a făcut altceva decît o isterizare totală a locuitorii municipiului Chișinău.
Eu de fiecare data la orice întrevedere cu cetățenii, cu locuitorii municipiului Chișinău, le-am spus: oameni buni trebuie să ne trezim, să scăpăm de sub călcîiul cuiva, că cineva încearcă să ne apese sub călcîiul său spunîndu-ne că va veni nu știu cine și o să ne asuprească mai mult. Dar noi trebuie să înțelegem un lucru, noi cu toții suntem oameni, avem demnitatea noastră de cetățeni. Și trebuie să mai înțelegem un lucru că care este foarte clar și sper că oamenii o să se trezească și în acest scrutin din turul doi, că nimeni din altă parte n-o să ne vină și n-o să ne facă ordine la noi acasă. Nimeni, nici din Rusia, nici din România nici din America sau Europa. Noi cînd o să înțelegem acest lucru că noi singuri trebuie să facem ordine la noi acasă. Așa ca în orice casă, nu vine vecinu să-ți facă curățenie așa și la noi.
De aceea eu cred că în turul doi oamenii o să înțeleagă lucrul acesta”, a menționat Greceanîi.
Candidatul PSRM a amintit că socialiștii au propus alegătorilor o echipă de oameni profesioniști, au spus că nu se vor ocupa de politică sau de geopolitică.
“N-am promovat niciun fel de geopolitică în această campanie electorală, și n-am menționat niciun nume a contracandidaților pe tot parcursul campaniei electorale. Și cred că oamenii au înțeles lucrul ăsta.Eu cred că în turul doi oamenii o să vreie să facă o alegere corectă. Oamenii o să dorească să aibă un oraș mai confortabil mai bun pentru trai, pentru fiecare, pentru copii, pentru bătrîni, și pentru odihnă și pentru tot”, a declarat Zinaida Greceanîi..