[:md]
Doi jurnaliști ruși au fost uciși în urma unui atac cu mortiere în regiunea ucraineană Lugansk, notează Actualități.md.
Doi membri ai echipei de filmare Rossia 1 (Compania Naţională de Radiodifuziune şi Televiziune din Federația Rusă), corespondentul Igor Korneliuk și regizorul de sunet Anton Voloșin, au fost uciși în urma unui atac cu mortiere în regiunea Luhansk, transmite lenta.ru.
Potrivit medicului șef al unui spital regional din Lugansk, Igor Korneliuk a decedat în secția de terapie intensivă din cauza rănilor suferite.
Echipa de filmare Rossia 1 a nimerit sub un atac cu mortiere în apropierea satului Metalist. Potrivit martorilor, un proiectil a explodat în apropierea echipei de filmare. Unul dintre jurnaliștii ținea microfonul cu logo-ul postului de televiziune „Rossia 1“.
Anton Voloșin a murit pe loc, iar Igor Korneliuk a fost transportat la spital în stare gravă. Ulterior, cel din urmă a decedat pe masă de operare. Operatorul, Viktor Denisov, care se afla împreună cu cei doi nu a avut de suferit, scrie allmoldova.com.




